Umre Vize Evrakları Nelerdir? Umre Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan Umre vizesi için umuma mahsus (bordo), diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gereklidir.

Umre seyahati için Suudi Arabistan vize prosedürleri yerine getirilmelidir. Suudi Arabistan Umre ve Hac vize başvuru işlemleri Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Büyükelçiliği, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri veya seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Suudi Arabistan Umre vizesinin geçerlilik süresi 30 gündür. Umre ziyaretine belirli bir tarihte gidilme şartı olmayıp sayı olarak da herhangi bir sınırlaması yoktur. Umre ziyareti sırasında Kabe ziyaret edilir, Müslüman vatandaşlar vazifelerini yerine getirmiş olur.

45 yaşın altında olan kadınlar 1.derece akrabaları olmadan Suudi Arabistan’a seyahat edemezler. Ancak eş veya baba refakatinde ülkeye girebilir, Umre ziyaretinde bulunabilirler.

Suudi Arabistan vizesine sahip olmak isteyenlerin pasaport bilgileri online sistem üzerinden Suudi Arabistan’a iletilir. Alınacak onay ile beraber kayıt işlemleri başlatılmış olur.

Hac vizesi başvuru işlemlerinin seyahat tarihinden 1 ay önce başlatılması tavsiye edilmektedir. Suudi Arabistan vizesine başvuru yapacak kişilerin Suudi Arabistan resmi makamlarından davet mektubu almaları gerekmektedir.

8 yaşından küçük çocuların Umre ziyareti için yanında annesinin bulunması gereklidir. Yanlarında 1.dereceden yakın akrabaları olsa bile anne olmadan Umre ziyaretine gidemezler.

9 ve 18 yaş arasındaki çocukların Umre ziyaretinde yanlarında anne ve baba olmayacaksa 1.dereceden yakın akrabalarından biri olmalıdır. Bu kişiler noter onaylı muvafakatname ve aynı zamanda her kişi için vukuatlı nüfus kağıt örneği alınması gerekmektedir.

18 ve 45 yaş arasında olan ve yalnız Umre seyahati yapmak isteyen kadınlara Suudi Arabistan yasalarına istinaden Umre vizesi verilmemektedir. Umre vizesinin verilebilmesi için yanlarında 1.dereceden akrabalarının olması gereklidir. Beraber gidilecek kişilerin de vukuatlı nüfus kayır örneği beyan etmeleri şarttır.

 Suudi Arabistan Umre ve Hac vize başvuru işlemlerinde karar yetkisi Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır.

Suudi Arabistan Umre ve Hac vize başvurusunda bulacak kişilerim pasaportlarının geçerlilik süresi seyahat sonrası için 1 yıl olmalıdır.

Suudi Arabistan Umre ve Hac Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Uçuş tarihinden itibaren en az 7 ay geçerli ve ÇİPLİ Pasaport,
 • 1 adet vesikalık fotoğraf (Arka fon beyaz)
 • 45 yaşının altında eşi ile veya çocukları ile giden ailelerden nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • 18 – 45 yaş aralığındaki yalnız bayanlar yanlarında birinci dereceden akrabası olmadan Suudi Arabistan kanunlarına göre umre vizesi verilmemektedir. Babası, kayınpederi, 18 yaşın üstünde erkek kardeşi, öz amcası veya öz dayısı ile gidebilirler. Bu kişiler için her ferdin ayrı ayrı nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin asılları gerekmektedir.
 • Çocukları ile giden ailelerden nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • 9 – 18 Yaş aralığında anne ve babası ile gitmeyecek olan çocuklar için yanlarında birinci dereceden akrabası olmadan Suudi Arabistan kanunlarına göre umre vizesi verilmemektedir. Yanlarında birinci dereceden akrabası olsa dahi vize garantisi verilmez. Bu kişiler için Noterden yaptırılacak olan Muvafakatname-Taahhütname ve her fert için ayrı ayrı nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin asılları gerekmektedir.
 • 18 Yaşının altında anne ve babası ile gitmeyecek olan çocuklar için yanlarında birinci dereceden akrabası olmadan Suudi Arabistan kanunlarına göre kesinlikle Umre’ye gidemezler. Yanlarında birinci dereceden akrabası olsa bile vize garantisi verilmez. Bunlar için Noterden yaptırılacak olan Muvafakatname-Taahhütname ve her fert için ayrı ayrı nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin asılları gerekmektedir. 45 yaşın üstünde bir anne 18 yaş altında kendi çocuğuna mahrem olamaz,
 • 0 – 8 yaş aralığındaki çocuklar yanlarında birinci dereceden akrabası olsa dahi annesiz kesinlikle umreye gidemezler.
 • 45 yaşın üstünde bir anne 45 yaş altındaki kızına ve 18 yaş altındaki kendi erkek çocuğuna mahrem olamaz,
 • Muvafakatname Örneği; Noterden ; Eşim, Kızım, kız kardeşim …………..babası, öz dayısı, öz amcası ………………… ile birlikte Umre ’ye gitmesine muvafakat ederim.
 • Taahhütname Örneği; Noterden ; Kızım, gelinim, öz teyzem, öz halam ……………Umre ‘ye götürüp getireceğimi taahhüt ederim.
 • VİZE İÇİN GEREKLİ TÜM BELGELERİN GİDİŞ TARİHİNDEN 20 GÜN ÖNCE TESLİM EDİLMESİ GEREKİR.
 • 45 Yaşın üstündeki bayan veya erkek ister tek veya eşi ile gitsin fark etmeksizin umre vizesi için sadece 1. ve 2. maddeler yeterlidir.
PASAPORT HARÇ ÜCRETLERİ 2019
SÜRE HARÇ DEFTER TOPLAM
6 AY 170,00 ₺ 133,50 ₺ 303,50 ₺
1 YIL 248,40 ₺ 133,50 ₺ 381,90 ₺
2 YIL 405,50 ₺ 133,50 ₺ 539,00 ₺
3 YIL 575,90 ₺ 133,50 ₺ 709,40 ₺
3 YIL VE ÜZERİ 811,60 ₺ 133,50 ₺ 945,10 ₺